پیروکسیکام

! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

ژل پیروکسیکام
داروهای تسکین دهنده ی درد ضد التهاب مانند پیروکسیکام به ضد درد های NSAIDs معروف هستند .این دارو با جلوگیری از تولید عوامل شیمیایی که موجب درز و التهاب می شوند ،درد را تسکین می دهد. فرم موضعی این دارو در تسکین دردهایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)، دردهاي استخوانی و و ضرب دیدگی، کشیدگی، كمردرد و... كاربرد دارد.
این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.
هنگامي كه پيروكسيكام بصورت موضعي بر روي محل درد و التهاب استفاده می شود، این مزیت را دارد که درد را بدون عوارض داخلی ناشی از مصرف خوراکی دارو (مانند عوارض گوارشی) تسکین می دهد. در این صورت دارو فقط در موضع اثر می کند با این حال مصرف ژل موضعی پیروکسیکام برای بزرگسالان تجویز می گردد و برای اطفال توصیه نمی شود.

پیش از مصرف ژل پیروکسیکام 
-در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی ضدحساسیت مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.
_در صورت سابقه ی آسم و یا حساسیت، به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت سابقه ی هرگونه بیماری یا حساسیت پوستی (مانند اگزما)به پزشک خود اطلاع دهید .
-در صورت حساسیت به داروهای ضدالتهاب و درد مانند
آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و..)به پزشک اطلاع دهید.

نحوه ی صحیح مصرف ژل پیروکسیکام 
_یک لایه ی نازک از ژل را بر روی محل مورد نظربه آرامی ماساژ دهید و پس از استعمال دارو دست خود را بشویید.(مگر اینکه محل استفاده از دارو خود دست هایتان باشد.)
_معمولاً می توانید ژل را سه تا چهار مرتبه در روز مصرف نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت استعمال دارو، هر موقع که بخاطر آوردید، می توانید ژل پیروکسیکام را استعمال نمایید.

توصیه های ژل پیروکسیکام
_از تماس ژل پیروکسیکام یا دست آغشته به آن ،با چشم ها خوددرای نمایید.
-ژل پیروکسیکام را در نواحی شکسته و یا زخم باز پوستی استفاده ننمایید.در صورتی که این کار را ناخواسته انجام دادید،سریعا موضع را با آب گرم بشویید.
_از پانسمان یا پوشاندن ناحیه ی مصرف بدون نظر پزشک خودداری نمایید.
-مصرف این دارو حساسیت پوست شما را به نور خورشید بیشتر می کند در نتیجه در مدت مصرف این دارو از گرفتن حمام آفتاب خودداری نمایید و موضع مصرف را در معرض نور مستقیم قرار ندهید و در صورت نیاز از فرآورده های ضدآفتاب استفاده نمایید .

عوارض شایع ژل پیروکسیکام 
-حساسیت پوستی خفیف مانند قرمزی یا خارش در موضع مصرف، معمولا در عرض دوتا سه روز برطرف میشود اما در صورت ادامه دار یا وخیم شدن این حساسیت، حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-در صورت ایجاد لکه های قرمز برروی مناطق مختلف پوست ،مصرف دارو را قطع و به پزشک اطلاع دهید.
_ در صورت مشکلات تنفسی،و هرگونه علائم حساسیت دارویی (مانند ورم صورت و دهان)به پزشک خود مراجعه نمایید.

کپسول پیروکسیکام
پیروکسیکام يكي از داروهاي تسکین دهنده ی درد ضد التهاب که به ضد درد های NSAIDs معروف هستند، مي باشد. این دارو در دراز مدت التهاب و درد را کاهش می دهد لذا در تسکین دردهای مانند درد روماتوئید آرتریت و سایر دردهاي مفصلي مزمن كاربرد دارد. همچنین در درمان کوتاه مدت دردهای استخوانی و مفصلی نیز می تواند موثر واقع شود.
این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.
پیروکسیکام با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز، منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلاندين در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندين، درد و التهاب کاهش می یابد.

پيش از مصرف کپسول پیروکسیکام 
_در صورت سابقه ی آسم، حساسیت، زخم معده یا دوازدهه و بیماری های گوارشی(مانند کرون)، بیماری قلبی یا عروقی، لوپوس، مشکلات کبدی، کلیوی و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید.
_در صورتی که سابقه ی فشار خون بالا و يا وجود لخته در عروق،فشارخون و كلسترول بالا را دارید ،پزشک خود را مطلع نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از -شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید(خصوصاً داروهای ضدفشارخون،داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین،سایر داذوهای تسکین دهنده ی درد)
_در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضد درد (مانند
آسپرین، ناپروکسن، ایندومتاسین و ایبوپروفن و...)به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورتی که سیگاری هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه ي مصرف پیروکسیکام خوراکی
-در صورت مصرف طولانی مدت دارو را دقيقاً طبق تجویز پزشک مصرف نمایید.اما عموماً مصرف این دارو بصورت ۱قرص یا کپسول در روز می باشد و عموماً چند هفته طول می کشد تا شاهد اثر مناسب و کامل آن باشید.
-قرص را بطور کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید. مصرف این دارو همراه با غذا، شیر و یا شربت های معده به کاهش عوارض گوارشی ناشی از مصرف آن کمک می نماید.
-تا ده دقیقه پس از مصرف دارو، دراز نکشید تا احتمال بروز عوارض گوارشی کاهش یابد.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.
-در صورتی که این دارو را تنها در مواقع درد استفاده می کنید و مصرف منظم روزانه ندارید باید بدانید که داذوهای تسکین دهنده ی درد اگر در زمان شروع درد مصرف گردند بیشترین اثر خود را دارند لذا تا شدید شدن درد صبر نکنید و در ابتدای مشاهده ی علایم درد داذو را مصرف نمایید.

توصیه های کپسول پیروکسیکام 
-در صورتی که مصرف این دارو برای مدت طولانی توسط پزشک به شما توصیه شده است، تحت نظر پزشک خود بمانید تا پیشرفت درمانی شما بررسی گردد.در صورتی که نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو دارید،پزشک می تواند همراه آن، دارو های محافظت کننده از معده تجویز نماید تا عوارض کاهش یابد.
-مصرف داروبطور منظم در ساعت مشخصی از روز می تواند باعث زودتر رسیدن به اثر درمانی مطلوب گردد.
_در صورتی که مبتلا به آسم می باشید ،ممکن است علائمی مانند خس خس سینه و مشکل تنفسی در شما با مصرف این دارو تشدید شود.در صورت بروز این عوارض ،این دارو را قطع نمایید و به پزشک خود مراجعه نمایید.
‎- در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.
_در مدت درمان بااین دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد لذا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری نمایید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.

عوارض شایع کپسول پیروکسیکام 
-علائم گوارشی مانند سوء هاضمه، سوزش سردل، معده درد و... از علائم شایع داروهای NSAIDs می باشد که برای کاهش آنها مصرف دارو پس از غذا توصیه می شود. در صورت ادامه دار شدن این عوارض با پزشک خود مشورت نمایید.
-احساس تهوع ناشی از این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پرچرب و پرادویه کاهش می یابد.
-جهت بهبود اسهال ناشی از مصرف این دارو،مصرف وعده های غذایی ساده و مایعات به مقدار کافی توصیه می شود.
-در صورت بروز یبوست، رژیم سرشار از فیبر(میوه و سبزیجات) و مصرف مایعات به اندازه ی کافی توصیه می شود.
-در صورت مشکلات تنفسی و هرگونه علائم حساسیت دارویی (مانند ورم صورت و دهان) به پزشک خود مراجعه نمایید.
-در صورت مشاهده دفع خون یا مدفوع تیره،استفراغ حاوی خون یا شکم درد شدید،مصرف دارو را قطع و به پزشک خود مراجعه نمایید.
-در صورت بروز سردرد، سرگیجه یا گیجی شدید، افزایش فشارخون، تغییر وزن ناگهانی، تغییرات خلق و خو، اختلال در خواب، زنگ زدن گوش در مدت درمان با این دارو، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

خرید قرص کلترکس از داروخانه اینترنتی دارویاب
خرید کپسول پریفلکس از داروخانه اینترنتی دارویاب

دارو های هم گروه پیروکسیکام

موارد مصرف پیروکسیکام

پيروكسيكام در درد و التهاب بيماري‌هاي روماتيسمي و استئوآرتريت مصرف مي‌شود.

فارماکوکینتیک پیروکسیکام

بعد از مصرف خوراكي به سرعت جذب مي‌گردد. متابوليسم كبدي دارو وسیع بوده و از راه ادرار و مدفوع با نيمه عمر متوسط 50 ساعت دفع مي‌گردد.

منع مصرف پیروکسیکام

مصرف این دارو در سه ماهه سوم بارداری اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می شود و ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

اين دارو در صورت وجود سابقه واكنش آلرژيك شديد از قبيل آنافيلاكسي يا آنژيودام ناشي از مصرف آسپيريم يا ساير داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي يا پوليپ بيني همراه با اسپاسم برونش به علت مصرف آسپيرين، نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی پیروکسیکام

عوارض گوارشي شامل تهوع، اسهال، زخم و خونريزي، واكنش‌هاي آلرژيك، نظير آنژيوادم، برونكواسپاسم و بثورات جلدي، همچنين سردرد، گیجی وسرگيجه از عوارض جانبي دارو هستند. تزريق عضلاني دارو دردناك بوده و ممكن است منجر به ايجاد صدمات بافتي گردد.

تداخلات دارویی پیروکسیکام

مصرف پيركسيكام به همراه داروهاي مهاركننده آنزيم ACE، سبب مقابله با اثر ضد فشار خون آنها گرديده و خطر بروز نارسايي كليوي و افزايش پتاسيم خون را افزايش مي‌دهد. داروهاي ضد ميكروبي كينولون‌ها، خطر بروز تشنج را به وسيله اين دارو افزايش مي‌دهند. اثر داروهاي پائين آورنده قندخون(سولفونيل اوره) ممكن است به وسيله اين دارو افزايش يابد. مصرف همزمان اين دارو با سيكلوسپورين خطر سميت كليوي را افزايش مي‌دهد.

هشدار ها پیروکسیکام

اين دارو در موارد زير بايد با احتياط فراوان مصرف شود.
بيماري التهابي يا اولسراتيو قسمت فوقاني يا تحتاني مجراي گوش (شامل بيماري Crohn، ديورتيكوليت، قرحه گوارشي، كوليت اولسراتيو) ، هموفيلي يا ساير اختلالات خوني شامل اختلال عملكرد انعقادي يا پلاكت‌ها، عيب‌كار كليه، استوماتيت، بيماران سالخورده(به علت عوارض كليوي و كبدي) بيماراني كه احتمال بروز خونريزي و زخم گوارش در آنها زياد مي‌باشد. خونريزي از ناحيه ركتوم و آنوس، هموروئيد، التهاب و ضايعات ركتوم و آنوس و التهاب ركتوم. (جهت مصرف شياف).

توصیه های دارویی پیروکسیکام

1.اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه شده مصرف شود.
2. در صورت مصرف اين دارو در درمان آرتريت ، دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود. جهت دستيابي به پاسخ مطلوب ، ممكن است حداقل 2 هفته زمان نیاز باشد.
3. درصورت فراموش شدن يك نوبت مصرف دارو، اگر رژيم درماني بصورت يك يا دو قرص در روز باشد، در صورت به ياد آوردن طي يك يا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده، آن نوبت بايد مصرف شود. اگر رژيم درماني بصورت بيش از دو قرص در روز باشد ، به محض به يادآوردن ،‌آن نوبت بايد مصرف شود،مگر اینکه تقریبا زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسیده باشد. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود.
4. دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود تا تحريك گوارشي كاهش يابد.
5. مراجعه منظم به پزشك در صورت مصرف طولاني مدت، به منظور بررسي پيشرفت درمان توصيه مي‌شود.
6. احتمال بروز حساسيت به نور وجود دارد.
7. در صورت مشاهده علائم شبيه آنفولانزا (لرز، تب يا درد عضلاني) قبل يا همزمان با بثورات جلدي ، بايد به پزشك مراجعه شود.

دارو های هم گروه پیروکسیکام

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.

D during third trimester of pregnancy (may cause premature closure of the ductus arteriosus) The Quebec Pregnancy Registry identified 4705 women who had spontaneous abortions by 20 weeks' gestation; each case was matched to 10 control subjects (n=47,050) who had not had spontaneous abortions; exposure to nonaspirin NSAIDs during pregnancy was documented in approximately 7.5% of cases of spontaneous abortions and in approximately 2.6% of controls. (CMAJ, September 6, 2011; DOI:10.1503/cmaj.110454) Lactation: excreted in breast milk; has adverse effect on the nursing infant
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01016
01017
02094
01018

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
آمپول آلپکس 20 میلی گرم بر میلی لیتر
آمپول لوپیروکس 20 میلی گرم بر میلی لیتر
آمپول روکامیکس 20 میلی گرم بر میلی لیتر
آمپول روماکام 20 میلی گرم بر میلی لیتر
آمپول روکسیکام 20 میلی گرم 1 میل لیتر
شیاف پیروکسیکام-بهوزان 20 میلی گرم
کپسول پیروکسیکام-اکسیر 10 میلی گرم
کپسول رازوپیروکسیکام 10 میلی گرم
ژل پیروکسیکام دی پی 0.5%
ژل پیروکسیکام مدیفارم 0.5% 60 گرم
ژل پیروکسیکام سبحان 0.5% 60 گرم
ژل پیروکسیکام-بهسا 0.5%
ژل پیروکسیکام-حکیم 0.5% 60 گرم
ژل پیروکسیکام-ناژو 60 گرم
ژل پیروکسیکام-فارما 60 گرم
ژل رازوپیروکسیکام 0.5% 60 گرم
ژل روکامیکس 0.5%
ژل روماکام 0.5%
ژل پیروکسیکام-بهوزان 0.5%
شیاف پیروکسیکام-عماد 20 میلی گرم
کپسول پیروکسیکام زهراوی 10 میلی گرم
ژل پیروکسیکام دلتا 0.5% 60 گرم
Piroxicam available in Iran

Piroxicam available in Iran

Brand names
ALPEX 20MG/1ML AMP
LOPIROX 20MG/1ML AMP
ROCAMIX 20MG/1ML AMP
ROMACAM 20MG/1ML INJ
ROXICAM 20MG 1ML AMP
PIROXICAM-BEHVAZAN 20MG SUPP
PIROXICAM-EXIR 10MG CAP
RAZOPIROXICAM 10MG CAP
PIROXICAM DP 0.5% GEL
PIROXICAM MEDIPHARM 0.5% 60G GEL
PIROXICAM SOBHAN 0.5% 60G GEL
PIROXICAM-BEHSA 0.5% GEL
PIROXICAM-HAKIM 0.5% 60G GEL
PIROXICAM-NAJO 60G GEL
PIROXICAM-PHARMA 60G GEL
RAZOPIROXICAM 0.5% 60G GEL
ROCAMIX 0.5% GEL
ROMACAM 0.5% GEL
PIROXICAM-BEHVAZAN® 0.5% GEL
PIROXICAM-EMAD® 20MG SUPP
PIROXICAM ZAHRAVI 10MG CAP
PIROXICAM-DELTA 0.5% 60G
گلوریپا داروسازی عبیدی اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info فروشگاه دارویاب آموزش تکنسین دارویی اصفهان
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب