لوونورژسترل

هورمون های جنسی
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

نام برند نام داروخانه تلفن آدرس تعداد مدت زمان ارائه
لونژیل 0.75 میلی گرم دکتر یوسفی 03153228900 اصفهان - شهرضا - شهر شهرضا- چهارراه مدرس تعداد نامحدود 63 روز
قرص لونژیل 1.5 میلی گرم دکتر یوسفی 03153228900 اصفهان - شهرضا - شهر شهرضا- چهارراه مدرس تعداد نامحدود 63 روز
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

لوونورژسترل چیست؟
قرص اورژانسی جهت جلوگیری از حاملگی، در خانم هایی که ارتباط جنسی بدون جلوگیری داشته اند یا به روش جلوگیری خود اطمینان نداشته اند ،مورد استفاده قرار می گیرد.
طبق مطالعات چنانچه این دارو در ۷۲ ساعت نخست پس از برقراری ارتباط جنسی مصرف گردد، می تواند از بارداری جلوگیری نماید و در این مدت زمانی، هر چه زودتر مصرف شود، احتمال موفقیت در جلوگیری از بارداری بیشتر است. در نتیجه هر چه سریعتر مصرف گردد احتمال بروز نتایج مطلوب افزایش می یابد.
قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری برای خانم هایی که به صورت مداوم از روش‌های جلوگیری استفاده می نمایند، اما دچار اختلال یا هر گونه مشکل در روش اصلی جلوگیری خود گردیده اند (مانند فراموش کردن مصرف قرص) قابل استفاده است.
قرص اورژانسی حاوی داروی لوونورژسترل میباشد که با مهار ترشح هورمونهای زنانه، موجب توقف و یا به تاخیر انداختن تخمک گذاری می گردد و بدین ترتیب از وقوع بارداری جلوگیری می نماید.
با وجود اثرات جلوگیری کننده ی قرص اورژانسی، مصرف مداوم آن نمی تواند روش جلوگیری مناسبی برای طولانی مدت باشد.
لوونورژسترول را می توانید بدون نسخه از داروخانه تهیه نمایید. این دارو به دو صورت موجود می باشد: بسته ی ۲ عددی که هر قرص حاوی ٠.٧۵میلی گرم دارو می باشد و بسته ی یک عددی که حاوی یک قرص ١.۵ میلی گرمی می باشد.
مصرف این دارو حداکثر تا ۷۲ ساعت پس از رابطه ی جنسی موثر واقع می‌شود.

پیش از شروع مصرف لوونورژسترول
-در صورتی که در زمان مصرف، باردار یا شیرده می باشید، پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورت سابقه ی اختلالات کبدی، پزشکتان را مطلع نمایید.
-چنانچه مبتلا به آسم شدید می باشید، پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورتی که سابقه ی بارداری خارج رحمی داشته اید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورت ابتلا به اختلال خونی پورفیری، اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون و سندرم سوجذب و هر بیماری دیگر پزشک را در جریان قرار دهید.
-سابقه ی حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه آن را به پزشک اطلاع دهید.
-بسیار مهم است که لیست کلیه ی داروهای مصرفی خود را در اختیار داروساز قرار دهید. زیرا مصرف همزمان قرص اورژانسی، با برخی داروها موجب کاهش اثر بخشی قرص اورژانسی و شکست جلوگیری از بارداری می گردد.
-داروهای ضد صرع و تشنج، آنتی بیوتیک هایی همچون ریفامپیسین و ریفابوتین، داروهای گیاهی و مکمل های ضد افسردگی که حاوی St John's wort می باشند، برخی داروهای درمان کننده ی ایدز و برخی داروهای ضد اسید معده و سوء هاضمه از این دسته می باشند.
-سابقه ی هرگونه اختلال قلبی عروقی و مشکل در انعقاد خون را به پزشک اطلاع دهید.
-چنانچه سابقه ی ابتلا به سرطان در رحم یا پستان را دارید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-چنانچه عمل جراحی انجام داده اید( یا قرار است انجام دهید)که نیاز به استراحت طولانی مدت دارد، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

نحوه ی صحیح مصرف لوونورژسترول
-چنانچه بار اول است که از قرص اورژانسی استفاده می‌نمایید، پیش از شروع مصرف برگه ی حاوی اطلاعات دارویی موجود در بسته را حتماً بخوانید.
-در صورتی که بسته ی دارو حاوی یک قرص ١.۵ میلی گرمی بود، آن را هرچه زودتر به صورت کامل میل کنید. بهترین زمان مصرف این دارو در ۱۲ ساعت نخست پس از برقراری رابطه ی جنسی می باشد. مصرف دارو پس از ۷۲ ساعت از برقراری رابطه جنسی، اثرات مشخصی ندارد و توصیه نمی شود.
-مصرف این دارو با غذا تداخلی ندارد و می‌توانید آن را هر زمانی از شبانه روز، قبل یا پس از غذا، مصرف نمایید. با این حال جهت پیشگیری از تهوع، بهتر است آن را پس از یک میان وعده ی سبک مصرف کنید. در صورت بروز استفراغ در دو ساعت ابتدایی مصرف نیاز است مجدداً قرص را مصرف نمایید.
-چنانچه قبلاً این دارو را مصرف نموده اید و دچار تهوع شده اید، بهتر است از قرص های دو عددی استفاده نمایید به صورت یک قرص ٠.٧۵ را بلافاصله مصرف نموده و قرص بعدی را ۱۲ ساعت بعد مصرف نمایید.
-در برخی افراد (به خصوص افرادی که داروهایی مصرف می نمایند که باعث کاهش اثرگذاری لوونورژسترول میشوند) پزشک مصرف دو قرص ١.۵میلی گرم همزمان تجویز می نماید.

توصیه ها
-مصرف قرص اورژانسی جلوگیری، فقط برای مواقع ضروری توصیه می‌شود.نمی‌توان آن را مانند قرص‌های جلوگیری ماهیانه به صورت مداوم مصرف نمود.
لذا از مصرف لوونورژسترول بیشتر از یک بار در یک دوره قاعدگی خودداری نمایید.
-مصرف قرص اورژانسی به پیشگیری از وقوع بارداری در ادامه دوره ی ماهیانه ی شما کمکی نمی نماید. لذا روش جلوگیری روتین خود را به صورت منظم ادامه دهید. و از یک روش ثانویه پیشگیری تا پایان دوره ی قاعدگی خود، جهت اطمینان بیشتر استفاده نمایید.

-خونریزی ماهیانه پس از مصرف این دارو ممکن است چند روز زودتر یا دیرتر آغاز شود. در صورتی که شروع دوران قاعدگی بیشتر از ۵ الی ۷ روز به تأخیر افتاد یا همراه با خونریزی غیر معمول بود، به پزشک مراجعه نمایید. با وجود مصرف این قرص، درصدی احتمال بارداری وجود دارد و انجام تست بارداری توصیه می‌شود.
-در صورت احساس هرگونه درد در قسمت های پایینی شکم یا هر گونه خونریزی غیر طبیعی در هفته‌های بعد از مصرف این دارو، به پزشک مراجعه کنید.
این علائم می‌تواند نشان‌دهنده ی بارداری خارج رحمی باشد. با وجود اینکه احتمال وقوع این مشکل کم است با این حال با اقدام سریع می توان از بروز عواقب آن جلوگیری نمود.
-مصرف قرص های ضد بارداری اورژانسی از شما در برابر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و عفونتها محافظت نمی نماید. لذا در این موارد حتماً با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

عوارض ناخواسته ی دارویی لوونورژسترل
-در صورت احساس تهوع یا استفراغ، چنانچه در ٢ ساعت نخست پس از مصرف قرص، استفراغ رخ دهد، لازم است مجدداً قرص را در اسرع وقت مصرف نمایید.
-جهت کاهش احتمال وقوع تهوع، قرص را با یک وعده غذای سبک میل کنید.
-در صورت مشاهده ی خونریزی غیر معمول، پیش از شروع دوره ی ماهیانه ی جدید، خونریزی شدید یا خیلی خفیف دوره ی ماهیانه ی بعدی و یا به تاخیر افتادن شروع دوره ی ماهیانه بیشتر از ۵ الی ۷ روز ،پزشک در جریان قرار دهید.
-در صورت بروز درد زیر شکم شدید و ادامه دار به پزشک مراجعه کنید.
-احساس خستگی و سرگیجه، سردرد، حساس شدن پستان ها، اسهال، کمر درد و تغییرات خلقی می توانند از عوارض این دارو باشند که به مرور زمان طی چند روز برطرف می گردند.

دارو های هم گروه لوونورژسترل

موارد مصرف لوونورژسترل

لوونورژسترل براي جلوگيري از بارداري مصرف مي شود.

مکانیسم اثر لوونورژسترل

اين دارو با جلوگيري از ترشح گونادوتروپين ها از هيپوفيز قدامي تخمك گذاري و بلوغ فوليكولي را مهار مي كند. لوونورژسترل همچنين با چسبندگي مخاط گردن رحم و ايجاد تغيير در اندومتر مانع باروري و لانه گزيني مي گردد.

فارماکوکینتیک لوونورژسترل

اين دارو از راه خوراكي به خوبي جذب مي شود، در كبد متابوليزه شده و از راه ادار دفعي مي شود.در شكل كاشتني، آزاد شدن اوليه دارو از كپسول هاي كاشته شده در زير جلد، به ميزان 80 ميكروگرم در 24 ساعت مي باشد كه ظرف 18-6 ماه به ميزان تقريباً ثابت 30 ميكروگرم در 24 ساعت رسيده و تا 5 سال در همين حد باقي مي ماند.

منع مصرف لوونورژسترل

در صورت بارداري، خونريزي تشخيص داده نشده واژن، بيماري شديد شرياني، آدنوماي كبدي، پورفيري، بعد از برداشتن مول هيدراتي فرم ( تا زماني كه ميزان گونادوتروپين هاي پلاسما و ادرار به حد طبيعي برگردد)، سرطان پستان و دستگاه تناسلي نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی لوونورژسترل

عوارض مهم دارو عبارتند از: نامنظم شدن قاعدگي، تهوع، استفراغ، سردرد، احساس ناراحتي در پستان، افسردگي، اختلالات پوستي، تغييرات وزن بدن، اوليگومنوره و منوراژي.

تداخلات دارویی لوونورژسترل

كاربامازپين، گريزئوفولوين، فني توئين، فنوباربيتال، پريميدون و به خصوص ريفامپين با افزايش فعاليت آنزيم هاي كبدي متابوليسم لوونورژسترل را افزايش مي دهند و موجب كاهش اثر بخشي آن مي گردند. لوونورژسترل نيز با مهار متابوليسم سيكلوسپورين موجب افزايش غلظت پلاسمايي آن مي گردد.

هشدار ها لوونورژسترل

1. در صورت ابتلاي بيمار به بيماري قلبي، سابقه بارداري نابجا، سندرم هاي سوءجذب، كيست هاي فعل تخمداني، بيماري فعال كبدي، يرقان انسدادي عود كننده و يا سابقه يرقان در دوران بارداري، دارو با احتياط مصرف شود.
2. دو تا سه سال پس از كاشتن كپسول هاي حاوي دارو در زير جلد، اثر بخشي آن كاهش و احتمال آبستني افزايش مي يابد.

توصیه های دارویی لوونورژسترل

1. در صورت مصرف همزمان اين دارو با ريفامپين، حتماً بايد از يك روش ديگر جلوگيري از بارداري نيز استفاده نمود.
2. با اينكه اين فرآورده نسبت به قرص هاي تركيبي، اثر بخشي كمتري در جلوگيري از بارداري دارد، اما در زنان ميانسال، افراد سيگاري، افراد مبتلا به زيادي فشار خون، بيماري هاي دريچه اي قلب، ديابت يا ميگرن سودمندتر از قرص هاي تركيبي مي باشند.
3. در صورت استفاده قبلي از قرص هاي تركيبي جلوگيري از بارداري، بايد بلافاصله بعد از قطع مصرف فرآورده تركيبي، مصرف لوونورژسترول شروع شود تا مانع بارداري شود.
4. براي جلوگيري از بارداري پس از زايمان، سه هفته پس از زايمان بايد مصرف اين دارو شروع شود.
5. قرص ها بايد هر روز در يك زمان معين مصرف شوند. در صورتي كه مصرف يك قرص در ساعت معين فراموش شد، به محض به ياد آوردن بايد مصرف شود و قرص هاي بعدي طبق روال معمول مصرف شوند اما اگر مصرف قرص بيشتر از 3 ساعت به تأخير افتاد، علاوه بر خوردن قرص هاي بعدي،‌ از آن روز به مدت يك هفته از يك روش ديگر جلوگيري از بارداري نيز استفاده شود.
6. استفراغ و اسهال شديد در جذب شكل خوراكي اين دارو اختلال ايجاد مي كنند و اثربخشي آن را كاهش مي دهند. به همين دليل طي استفراغ و اسهال شديد و تا يك هفته پس از قطع آن بايد از يك روش ديگر جلوگيري از بارداري نيز استفاده شود.
7. طي دوره مصرف اين دارو، فشار خون فرد بايد دائماً كنترل شود.
8. در مورد فرآورده هاي كاشتني، 5 سال پس از كاشتن كپسولها در زير جلد، بايد آنها را به روش جراحي ساده از زير جلد برداشت.

دارو های هم گروه لوونورژسترل

X :
Do not use in pregnancy. Risks involved outweigh potential benefits. Safer alternatives exist.

Lactation: controversial; not recommended as contraceptive method of choice during lactation by mfr
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00750
02441
16870
08959
01572

گلوریپا داروسازی عبیدی اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info فروشگاه دارویاب آموزش تکنسین دارویی اصفهان
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب