تیاگابین

داروهای ضد صرع
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

تیاگابین چیست؟
تیاگابین یکی از داروهای ضد صرع می باشد.در این بیماری حملات تشنج در اثر اختلال جریان الکتریکی سلول های قسمتی از مغز رخ می دهد.
تشنج يك حمله ي عصبي ناشي از اختلال در فعاليت الكتريكي مغز مي باشد.تیاگابین با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی همراه با سایر داروهای ضد صرع ،با افزايش ماده اي شيميايي به نام گابا در مغز باعث كاهش حملات تشنج خصوصاً در صرع نوع کوچک (partial seizure)میشود.
پیش از مصرف تیاگابین :
-در صورت بارداری یا اقدام به بارداری و شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.
-در صورت سابقه ی مشکلات کبدی،خوني و حساسیت دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.
نحوه ی مصرف تیاگابین
- دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید . مصرف این دارو باتوجه به وضعیت و نوع مشکل شما متفاوت می باشد.
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و مسائل خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-مقدار مصرف دارو در کودکان با توجه به شرایط، سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود.
-می توانيد اين دارو را همراه یا بلافاصله بعد از وعده ي غذاي اصلي يا ميان وعده مصرف کرد.قرص را با یک لیوان آب ببلعید و از خردکردن یا جویدن آن بپرهیزید.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.
توصیه های تیاگابین
-با توجه به اینکه این دارو توسط شرکت ها ی متعددی ساخته می شود،ممکن است اثر داروی تولیدی شرکت های مختلف برای بیمار متفاوت باشد لذا نحوه ي مصرف اين دارو باتوجه به شركت سازنده و نام برند دارو متفاوت است .
بهتر است هر بار برای دریافت نسخه ی جدیدتان از تغییر برند یا شرکت تولیدکننده ی دارو خودداری کنید و در صورت لزوم به پزشک خود اطلاع دهید.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-به دليل عوارض ناشي از اين دارو براي جنين ،درصورتي كه قصد بارداري يا شك به بارداري داريد حتما پزشك خود را جهت تغيير دارو مطلع سازيد و در زمان مصرف اين دارو از روش مناسب جهت پيشگيري از بارداري استفاده نماييد.
-در ابتداي شروع درمان بيماري صرع با تياگابين ممكن است تعداد يا نوع حملات تشنج كمي تغيير كند اما نگران نباشيد زيرا به مرور اين مشكل برطرف مي شود.لذا احتياطات لازم را رعايت كنيد و با پزشك خود در تماس باشيد.
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-رانندگی برای بیماران مبتلا به صرع مناسب نمی باشد اما در صورتی که در مدت یک سال تشنجی رخ نداده باشد، می توان با نظر پزشک و با احتیاط ، مجددا شروع به رانندگی نمود. با این حال در صورتی که رانندگی می کنید باید حواستان به زمان مصرف داروها و خواب آلودگی ناشی از آنها باشد.
عوارض شایع تياگابين 
-خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید .
_در صورت احساس تهوع ،سوهاضمه و اسهال ناشی از مصرف این دارو ،مصرف غذاهای سبک و ساده و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه و مصرف مايعات بمقدار كافي این مشکل را برطرف می سازد.
-در صورت بروزتغییرات شدید خلق و خو، مشکلات حرکتی، احساس لرزش، سرفه،درد عضلانی یا مفصلی،اختلال در خواب،لکه های قرمز یا خارش دار روی پوست ،خونريزي يا كبودي طغيرطبيعي و سایر موارد حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید .

دارو های هم گروه تیاگابین

موارد مصرف تیاگابین

این دارو در درمان اپی لپسی های پارشیل مقاوم با یا بدون ژنرالیزاسیون ثانویه بعنوان یک درمان کمکی بکار می رود.

فارماکوکینتیک تیاگابین

براحتی پس از مصرف از طریق خوراکی جذب می شود. غذا میزان جذب و نه وسعت جذب را کاهش می دهد. نسبت فارماکوکینتیک میزان جذب و حذف این دارو با دامنه دوزاژ درمانی ارتباط خطی دارد. این دارو به میزان وسیعی در بدن توزیع شده و باند پروتئینی حدود 96% دارد.
بطور وسیعی در کبد متابولیزه شده و متابولیتهای آن عمدتاً از طریق مدفوع و به میزان کمتر از طریق ادرار دفع می شوند. نیمه عمر حذفی آن 9-7 ساعت است.

عوارض جانبی تیاگابین

شامل منگی، عصبی بودن، خستگی، خواب آلودگی، ترمور، تحریک پذیری، کونفوزیون، افسردگی، سایکوز، اشکال در تمرکز، اسهال، درد شکمی، تهوع، آتاکسی، نیستاگموس، کبودی، راش، مشکلات تکلم، سندرم شبه انفلوانزا شامل تب و لرز، میالژی و سردرد، نقایص میدان بینایی، کاهش تعداد لکوسیت.

تداخلات دارویی تیاگابین

افزایش متابولیسم کبدی تیاگابین با داروهائی چون کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین یا پیریمیدون که در صورت مصرف همزمان این دارو با داروهای فوق سطح خونی تیاگابین بیش از سه برابر کاهش می یابد.

هشدار ها تیاگابین

1- متابولیسم کبدی این دارو در بیماران با اختلال کبدی کاهش می یابد لذا بایستی دوز دارو را کاهش داده و یا فواصل بین تجویز دوزها را افزایش داد. این دارو در بیماران با اختلال شدید عملکرد کبدی نباید استفاده شود.
2- در قطع کردن دارو ، بایستی کاملاً مراقب بود.

دارو های هم گروه تیاگابین

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.

Lactation: Unknown; use caution
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
13402
08207
09478

گلوریپا داروسازی عبیدی فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب