توپیرامات

داروهای ضد صرع
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

توپیرامات چیست؟
توپیرامات یکی از داروهای پرمصرف از گروه داروهای ضد صرع می باشد که به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر در کنترل حملات تشنجی صرع در بزرگسالان و کودکان بکار می رود.
تشنج يك حمله ي عصبي ناشي از اختلال در فعاليت الكتريكي مغز مي باشد.توپیرامات با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به کنترل این حملات کمک می نماید.
پیش از مصرف توپیرامات
-در صورت بارداری یا اقدام به بارداری و شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.
-در صورت سابقه ی مشکلات کلیوی،کبدی و حساسیت دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.
نحوه ی مصرف توپیرامات
- دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید . مصرف این دارو باتوجه به وضعیت و نوع مشکل شما متفاوت می باشد.
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و مسائل خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-مقدار مصرف دارو در کودکان با توجه به شرایط، سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.قرص توپیرامات مزه ی تلخی دارد لذا آن را بصورت کامل با یک لیوان آب ببلعید و از جویدن آن بپرهیزید.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.
توصیه ها توپیرامات
-با توجه به اینکه این دارو توسط شرکت ها ی متعددی ساخته می شود،ممکن است اثر داروی تولیدی شرکت های مختلف برای بیمار متفاوت باشد لذا نحوه ي مصرف اين دارو باتوجه به شركت سازنده و نام برند دارو متفاوت است . به همين دليل دارو را دقيقا طبق دستور پزشك مصرف كنيد و همچنين پيش از مصرف بروشور دارويي موجود درجعبه ي دارو را به دقت مطالعه كرده و سوالات خود را از داروسازتان بپرسيد.
بهتر است هر بار برای دریافت نسخه ی جدیدتان از تغییر برند یا شرکت تولیدکننده ی دارو خودداری کنید و در صورت لزوم به پزشک خود اطلاع دهید.
-به علت اینکه در مدت درمان با این دارو احتمال بروز سنگ های کلیوی بیشتر می شود،لازم است روزانه از آب و مایعات فاقد کافئین به مقدار کافی استفاده نمایید.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-به دليل عوارض ناشي از اين دارو براي جنين ،درصورتي كه قصد بارداري يا شك به بارداري داريد حتما پزشك خود را جهت تغيير دارو مطلع سازيد و در زمان مصرف اين دارو از روش مناسب جهت پيشگيري از بارداري استفاده نماييد.
-این دارو اثر داروهای ضدبارداری خوراکی را کاهش می دهد لذا در صورت مصرف داروهای ضدبارداذی حتماً پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.
-در ابتداي شروع درمان بيماري صرع با توپیرامات ممكن است تعداد يا نوع حملات تشنج كمي تغيير كند اما نگران نباشيد زيرا به مرور اين مشكل برطرف مي شود.لذا احتياطات لازم را رعايت كنيد و با پزشك خود در تماس باشيد.
-رانندگی برای بیماران مبتلا به صرع مناسب نمی باشد اما در صورتی که در مدت یک سال تشنجی رخ نداده باشد، می توان با نظر پزشک و با احتیاط ، مجددا شروع به رانندگی نمود. با این حال در صورتی که رانندگی می کنید باید حواستان به زمان مصرف داروها و خواب آلودگی ناشی از آنها باشد.
عوارض شایع توپیرامات 
-خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید .
-در صورت بروز اسهال خفیف، مصرف مایعات به مقدار کافی توصیه می شود.معمولاً اسهال ناشی از این دارو خودبخود برطرف می شود اما در صورت ادامه دار شدن این وضعیت به پزشک خود مراجعه نمایید.
_در صورت احساس تهوع ناشی از مصرف این دارو ،مصرف غذاهای سبک و ساده و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه این مشکل را برطرف می سازد.
-در صورت بروز علائم آنفولانزا، گلودرد،مشکلات بینی،گز گز انگشتان وکاهش وزن غیرطبیعی تغییرات شدید خلق و خو، مشکلات بینایی و سایر موارد حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید .

دارو های هم گروه توپیرامات

موارد مصرف توپیرامات

توپیرامات بعنوان یک درمان کمکی در بالغین و کودکان بالای 2 سال در درمان تشنجهای پارشیل با یا بدون ژنرالیزاسیون ثانویه، تشنج همراه با سندرم لنوکس گاستات و تشنجهای تونیک کلونیک ژنرالیزه اولیه بکار می رود.

مکانیسم اثر توپیرامات

توپیرامات باعث انسداد کانال های سدیم وابسته به ولتاژ می شود. همچنین باعث تقویت فعالیت نوروترانسمیترهای زیر گروه گاما آمینو بوتیریک اسید GABA-A می گردد. آنتاگونیست AMPA/kainate که زیر گروه های رسپتور گلوتامات است می شود.

فارماکوکینتیک توپیرامات

این دارو به راحتی پس از مصرف خوراکی جذب شده و ظرف 2 ساعت به حداکثر سطح پلاسمائی می رسد. فراهمی زیستی آن در صورت مصرف همراه با غذا تحت تأثیر قرار نمی گیرد. باند پروتئینی آن 17-9% است. حجم توزیع آن در زنان حدود نصف مردان است. این دارو از جفت عبور کرده و در شیر مادر نیز پخش می شود. در افراد سالم این دارو چندان متابولیزه نمی شود. بیش از نیمی از یک دوز واحد در کبد تحت متابولیسم قرار می گیرد (در افرادی که همزمان داروهای القاء کننده آنزیمی مصرف می کنند). عمدتاً از طریق ادرار دفع شده، نیمه عمر دفعی متوسط این دارو حدود 21 ساعت است. سطح ثابت پلاسمایی دارو، در بیماران با عملکرد کلیوی سالم، بعد از 8-4 روز حاصل می شود. کلیرانس این دارو در بیماران با اختلال عملکرد کبدی و کلیوی کاهش می یابد. در بیماران با اختلال کلیوی سطح ثابت پلاسمایی ممکن است در عرض 15-10 روز حاصل شود.
کودکان کلیرانس بالاتر و نیمه عمر دفعی کوتاهتری از بالغین دارند.
فارماکوکینتیک این دارو می تواند تحت تأثیر داروهای ضد صرع همزمان تجویز شده، قرار گیرد.

عوارض جانبی توپیرامات

شامل آتاکسی، اختلال تمرکز، کونفوزیون، گیجی، خستگی، پارتزی یا هیپوستزی، خواب آلودگی، مشکلات حافظه و تکلم، اضطراب، بیقراری، عصبی بودن، تغیرات هیجانی و افسردگی، درد شکمی،بی اشتهائی،نیستاگموس،دو بینی، لکوپنی،بی خوابی،کندی روانی-حرکتی،اختلال تکلم، تغییر مزه، اختلالات بینایی و کاهش وزن، افزایش ریسک ایجاد سنگ کلیوی در بیماران مستعد، کاهش تعریق با هیپرترمی خصوصاً در اطفال و موارد نادری از میوپی حاد ثانویه به گلوکوم زاویه بسته از دیگر عوارض آن است.

تداخلات دارویی توپیرامات

همانند سایر ضد صرع ها، تداخلات پیچیده ای با سایر داروهای این دسته دارد. این تداخلات بسیار متغیر و غیر قابل پیش بینی است و مانیتورینگ پلاسمائی در موارد درمان ترکیبی توصیه می شود.

هشدار ها توپیرامات

1- این دارو در بیماران دچار اختلالات کبدی یا کلیوی بایستی محتاطانه مصرف شود.
2- هیدراتاسیون کافی جهت کاهش خطر ایجاد سنگ کلیه بخصوص در بیماران مستعد توصیه می شود.
3- مراقبت کافی در حین ترک دارو، بایستی صورت گیرد.

دارو های هم گروه توپیرامات

D :
Use in LIFE-THREATENING emergencies when no safer drug available. Positive evidence of human fetal risk.

Cleft lip and cleft palate observed in newborns whose mothers had taken topiramate during first trimester of pregnancy; prevalence of oral clefts was 1.4%, compared with 0.38-0.55% with other antiepileptic drugs (AEDs) and 0.07% with no AED exposure Lactation: Excreted in milk; use caution
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01883
01884
01885
01886

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص کانوکس 50 میلی گرم
قرص توپیرامات داروپخش 50 میلی گرم
قرص توپیرامات سبحان دارو 50 میلی گرم
قرص توپیرامات-آریا 50 میلی گرم
قرص توپیرامات-سها چهارباغ 50 میلی گرم
قرص کانوکس 25 میلی گرم
قرص توپیرامات داروپخش 25 میلی گرم
قرص توپیرامات سبحان دارو 25 میلی گرم
قرص توپیرامات-آریا 25 میلی گرم
قرص توپیرامات-اکسیر 25 میلی گرم
قرص توپیرامات-سها چهارباغ 25 میلی گرم
قرص توپیرامات-اکسیر 200 میلی گرم
قرص کانوکس 100 میلی گرم
قرص توپیرامات داروپخش 100 میلی گرم
قرص توپیرامات سبحان دارو 100 میلی گرم
قرص توپیرامات-آریا 100 میلی گرم
قرص توپیرامات-اکسیر 100 میلی گرم
قرص توپیرامات-سها چهارباغ 100 میلی گرم
Topiramate available in Iran

Topiramate available in Iran

Brand names
CONVEX 50MG TAB
TOPIRAMATE DAROUPAKHSH 50MG TAB
TOPIRAMATE SOBHANDAROU 50MG TAB
TOPIRAMATE-ARYA 50MG TAB
TOPIRAMATE-SOHA CHARBAGH 50MG TAB
CONVEX 25MG TAB
TOPIRAMATE DAROUPAKHSH 25MG TAB
TOPIRAMATE SOBHANDAROU 25MG TAB
TOPIRAMATE-ARYA 25MG TAB
TOPIRAMATE-EXIR 25MG TAB
TOPIRAMATE-SOHA CHARBAGH 25MG TAB
TOPIRAMATE-EXIR 200MG TAB
CONVEX 100MG TAB
TOPIRAMATE DAROUPAKSH 100MG TAB
TOPIRAMATE SOBHANDAROU 100MG TAB
TOPIRAMATE-ARYA 100MG TAB
TOPIRAMATE-EXIR 100MG TAB
TOPIRAMATE-SOHA CHARBAGH 100MG TAB
داروسازی عبیدی گلوریپا داروسازی عبیدی اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info فروشگاه دارویاب آموزش تکنسین دارویی اصفهان
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب