تولبوتامید

داروهای ضد دیابت
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

تولبوتامید

این دارو همراه رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب برای کنترل قند خون در دیابت نوع ۲ معرفی شده است.این دارو می تواند همراه با سایر داروهای ضد دیابت تجویز شود.

تولبوتامید از دسته دارویی سولفونیل اوره ها می باشد و با افزایش ترشح انسولین در خون به کنترل قند خون کمک می کند.

این دارو که به صورت خوراکی می باشد معمولا بصورت یکبار در روز (صبح ها) تجویز می شود که البته طبق نظر پزشک می توان مقدار مصرف روزانه ی بیمار را در چند نوبت تقسیم کرد.خصوصا در مواردی که مصرف یک نوبت در روز این دارو برای بیمارمعده درد ایجاد کند.

عوارض شایع

مشکلات گوارشی مانند معده درد ،احساس پری معده،تهوع،سردرد و افزایش وزن ممکن است با مصرف این دارو بروز کند.با این حال عوارض جدی ناشی از این دارو در اکثر مصرف کنندگان آن دیده نشده است.

این دارو مانند سایر دارو های ضد دیابت میتواند افت قند خون ایجاد کند.به همین دلیل باید بیمار نسبت به علائم افت قند خون و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن آگاهی داشته باشد.(لینک هیپو گلیسمی)

رعایت تغذیه مناسب با افزایش تعداد وعده های غذایی سبک در روز و دریافت کالری مناسب از رژیم غذایی و ترجیحا رعایت یک برنامه ی غذایی ثابت و منظم جهت پیشگیری از این عارضه بسیار موثر است.

توصیه ها

از آنجا که طی درمان با این دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد، تا حد ممکن از قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خودداری کنید و از کرم ضدافتاب، پوشش مناسب و عینک آفتابی استفاده کنید.

گااهی مصرف برخی داروها علائمی شبیه به افت قند خون ایجاد میکند .مثلا بتابلاکر ها (متروپرونول،پروپرانول و یا قطره های چشمی مانند تیمولول) ممکن است تپش قلب ایجاد کنند .بنابراین در صورت مصرف داروهای دیگر حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا عوارض ناشی از مصرف آنها را با علائم افت یا افزایش قندخون اشتباه نگیرید.بهتر است در این موقعیت ها پیش از هر اقدام در صورت ممکن قندخون خودرا اندازه گیری کنید .

از آنجا که احتمال بروز عارضه ی اسیدوز لاکتیک در افراد با مشکلات کبدی،ریوی و کلیوی و یا نارسایی قلبی بیشتر است،لازم است تجویز این دارو برای این بیماران با احتیاط بیشتری صورت گیرد .

مصرف الکل همراه با این دارو سبب کاهش اثر آن می شود.

دارو های هم گروه تولبوتامید

دارو های هم گروه تولبوتامید

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.

Prolonged (4-10 days), severe hypoglycemia reported in some neonates born to women receiving a sulfonylurea at delivery; more frequent with long-acting sulfonylureas.a Discontinue drug ≥2 weeks before expected delivery date to minimize the risk of neonatal hypoglycemia. Many experts recommend the use of insulin during pregnancy. Lactation: Distributed into milk.e Manufacturer recommends discontinuing nursing or the drug.AAP classifies tolbutamide as compatible with breast-feeding.e If drug is discontinued and diet alone is inadequate for glycemic control, consider insulin
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا

گلوریپا داروسازی عبیدی اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info فروشگاه دارویاب آموزش تکنسین دارویی اصفهان
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب