گاباپنتین

داروهای ضد صرع
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

نام برند نام داروخانه تلفن آدرس تعداد مدت زمان ارائه
کپسول آپو گاباپنتین 100 میلی گرم دکتر یوسفی 03153228900 اصفهان - شهرضا - شهر شهرضا- چهارراه مدرس تعداد نامحدود 31 روز
کپسول آپو گاباپنتین 300 میلی گرم دکتر یوسفی 03153228900 اصفهان - شهرضا - شهر شهرضا- چهارراه مدرس تعداد نامحدود 78 روز
کپسول گاباتین 100 میلی گرم دکتر یوسفی 03153228900 اصفهان - شهرضا - شهر شهرضا- چهارراه مدرس تعداد نامحدود 34 روز
کپسول نورونتین 300 میلی گرم ايران 03132238064 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خيابان استانداري ابتدای خيابان فرشادي تعداد نامحدود 61 روز
کپسول نورونتین 300 میلی گرم حیان 03132235428 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خیابان شمس ابادی تعداد محدود 9 روز
کپسول آپو گاباپنتین 300 میلی گرم حیان 03132235428 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خیابان شمس ابادی تعداد محدود 10 روز
کپسول گاباپنتین ریحانه 300 میلی گرم پارس نوین 02136257276 تهران - ورامين - میدان امام خمینی، خیابان شهدا، ساختمان پزشکان مهدی، پلاک 101، طبقه همکف، داروخانه پارس نوین تعداد نامحدود 13 روز
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

گاباپنتین چیست؟  


گاباپنتین یکی از داروهای پرمصرف از گروه داروهای ضد صرع است .این دارو خط اول درمان نوعی صرع به نام صرع جزئی می باشد. در این بیماری حملات تشنج کوتاه مدت در اثر اختلال جریان الکتریکی سلول های یک سمت مغز رخ می دهد.از این رو علائم نیز در بخشی از بدن بروز می کند.گاباپنتین با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج استفاده می شود.
گاباپنتین همچنین در درمان دردهای مزمن ناشی از آسیب عصبی نیز تجویز می شود .این نوع درد که به درد نوروپاتیک معروف است می تواند علل مختلفی مانند دیابت و یا زونا داشته باشد.
علاوه بر اینها گاباپنتین برای جلوگیری از حملات میگرن نیز تجویز می گردد.

پیش از مصرف گاباپنتین 
-در صورت بارداری یا اقدام به بارداری و شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.
-در صورت سابقه ی مشکلات کلیوی، دیابت بیماری های اعصاب و روان و حساسیت دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.

نحوه ی مصرف گاباپنتین
- دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید . مصرف این دارو باتوجه به وضعیت و نوع مشکل شما متفاوت می باشد.
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و مسائل خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.کپسول یا قرص را بصورت کامل با یک لیوان آب ببلعید و از بازکردن یا جویدن آن بپرهیزید.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.
_در صورتی که فرم خوراکی مایع برای شما تجویز گردیده است ،مقدار مصرف در هر نوبت را با سرنگ مخصوص به طور دقیق اندازه گیری نمایید و در مورد نحوه مصرف و اندازه گیری ،با داروساز خود مشورت نمایید.
-در صورتی که همزمان با مصرف گاباپنتین از شربت های ضداسید معده و یا هرگونه دارو جهت درمان سوهاضمه استفاده می نمایید، مصرف گاباپنتین را با این دارو ها حداقل دو ساعت فاصله دهید.

توصیه های گاباپنتین
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-به دليل عوارض ناشي از اين دارو براي جنين ،درصورتي كه قصد بارداري يا شك به بارداري داريد حتما پزشك خود را جهت تغيير دارو مطلع سازيد و در زمان مصرف اين دارو از روش مناسب جهت پيشگيري از بارداري استفاده نماييد.
-در ابتداي شروع درمان بيماري صرع با گاباپنتین ممكن است تعداد يا نوع حملات تشنج كمي تغيير كند اما نگران نباشيد زيرا به مرور اين مشكل برطرف مي شود.لذا احتياطات لازم را رعايت كنيد و با پزشك خود در تماس باشيد.
-رانندگی برای بیماران مبتلا به صرع مناسب نمی باشد اما در صورتی که در مدت یک سال تشنجی رخ نداده باشد، می توان با نظر پزشک و با احتیاط ، مجددا شروع به رانندگی نمود. با این حال در صورتی که رانندگی می کنید باید حواستان به زمان مصرف داروها و خواب آلودگی ناشی از آنها باشد.

عوارض شایع گاباپنتین 
-خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید .
_برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
_خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو میباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
-در صورت احساس تهوع ناشی از مصرف این دارو ،مصرف غذاهای سبک و ساده و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه این مشکل را برطرف می سازد.
_تغییرات گوارشی مانند یبوست و اسهال ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد.
-در صورت یبوست یک رژیم مناسب غذایی سرشار از فیبر و مصرف مایعات به مقدار مناسب و در مورد اسهال نیز مصرف مایعات به مقدار کافی موثر می باشد.
-افزايش وزن نيز از عوارضي مي باشد كه ذهن بيماران مصرف كننده را مشغول مي كند.اما در صورت رعايت يك رژيم غذايي مناسب و داشتن فعاليت بدني متناسب با وزنتان جاي نگراني در اين مورد وجود ندارد.
-از آنجا که مصرف گاباپنتین لثه های شما را حساس می کند، لازم است در مدت درمان با این دارو بهداشت دهان و دندان را کاملاً رعایت نمایید و از مسواک نرم استفاده کنید.
-در صورت بروز علائم آنفولانزا، گرگرفتگی، افزایش فشار خون، تغییرات ناگهانی وزن، تغییرات شدید خلق و خو، مشکلات حرکتی، احساس لرزش، مشکلات خواب و تنفسی، سرفه،تغییرات لثه ها، درد عضلانی یا مفصلی،ورم پا و مچ و سایر موارد حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید .

عوارض نادر اما مهم
-در موارد کمی مصرف گاباپنتین همراه با مواردی نظیر مشکلات خونی جدی یا اختلال در عملکرد پانکراس و کبد بوده است. با اینکه این عوارض نادر می باشند ، در صورت معده درد شدید همراه با تهوع (احتمال اختلال و التهابدر پانکراس )، لکه های قرمز پوستی ،التهاب دهان یا صورت(علائم حساسیت دارویی )،زردی پوست یا چشم(احتمال اختلال در کبد ) و خونریزی یا کبودی غیرطبیعی (احتمال مشکلات خونی ) فوراً پیش از مصرف نوبت بعدی دارو، به پزشک خود مراجعه نمایید.
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

دارو های هم گروه گاباپنتین

موارد مصرف گاباپنتین

الف- این دارو یک داروی ضد صرع بوده و در درمان صرع پارشیل با یا بدون ژنرالیزاسیون ثانویه مؤثر است همچنین به عنوان درمان کمکی در بیماران غیر پاسخ ده یا مقاوم به داروهای ضد صرع معمول بکار می رود برای صرع ابسنس داروی مناسبی نیست. این دارو در این دارو یک داروی ضد صرع بوده و در درمان صرع پارشیل با یا بدون ژنرالیزاسیون ثانویه مؤثر است همچنین به عنوان درمان کمکی در بیماران غیر پاسخ ده یا مقاوم به داروهای ضد صرع معمول بکار می رود برای صرع ابسنس داروی مناسبی نیست. این دارو در درمان دردهای نوروپاتیک نیز کاربرد دارد.

ب- دردهای با منشاء عصبی

مکانیسم اثر گاباپنتین

گاباپنتین با اضافه شدن یک گروه سیکلوهگزیل به گاما آمینو بوتیریک اسید GABA ساخته شده است. گاباپنتین با اتصال محکم به کانال های کلسیم حساس به ولتاژ که بر روی غشاء سلول های مغزی مستقر هستند باعث مهار دپولاریزاسیون سلول های مغزی می گردد

فارماکوکینتیک گاباپنتین

گابانپتین از طریق دستگاه گوارشی جذب شده بدنبال تجویز چند وعده خوراکی دارو، حداکثر غلظت پلاسمایی آن در عرض 2 ساعت پس از مصرف و سطح پایدار پلاسمایی آن در عرض 2-1 روز حاصل می شود. این دارو به نحو مطلوبی متابولیزه نمی شود و بیشترین مقدار دارو بصورت تغییر نیافته از طریق ادرار و مقداری از آن از طریق مدفوع دفع می شود. این دارو بطور وسیعی در سرتا سر بدن توزیع می شود ولی باند پروتئینی پلاسمایی آن پایین است. نیمه عمر حذفی آن 7-5 ساعت است. این دارو وارد شیر می شود.

عوارض جانبی گاباپنتین

شایع ترین عوارض شامل خواب آلودگی، گیجی، آتاکسی و خستگی، نیستاگموس ترمور، افزایش وزن، سوء هاضمه، فراموشی، ضعف، پارتزی، درد مفاصل، پورپورا، لکوپنی، اضطراب و عفونت ادراری. ندرتاً پانکراتیت، تغییر آنزیم های کبدی، اریتم مولتی فرم، سندرم استیونس جانسون، رینیت، عصبی بودن، میالژی، سردرد، ادم، تهوع و استفراغ و نوسانات سطح گلوکز خون و عوارض CNS شامل کونفوزیون (گیجی)، افسردگی، توهم و سایکوز از عوارض آن است.

تداخلات دارویی گاباپنتین

1- جذب این دارو با مصرف آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم و منیزیوم کاهش می یابد لذا توصیه می شود تجویز گابانپتین حداقل 2 ساعت پس از مصرف آنتی اسید باشد.
2- سایمتدین کلیرانس کلیوی گابانپتین را کاهش می دهد که البته از نظر بالینی اهمیت چندانی ندارد.

هشدار ها گاباپنتین

1- در بیماران با تاریخچه اختلال سایکوتیک بایستی با احتیاط مصرف شود.
2- در بیماران دچار اختلال کلیوی نیز احتیاط توصیه می شود و بایستی در بیماران دچار کاهش عملکرد کلیوی و افراد تحت همودیالیز کاهش دوز مد نظر باشد.
3- تست مثبت کاذب پروتئین ادراری (پروتئین اوری) با مصرف این دارو دیده شده است.
4- قطع دارو باید بدقت و با مراقبت خاص انجام شود.

دارو های هم گروه گاباپنتین

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.

Lactation: Enters breast milk; use with caution
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00572
00573
00574
08460
08848

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
کپسول گاباپنتین دی پی 400 میلی گرم
کپسول گاباپنتین ام اچ دی 400 میلی گرم
کپسول گاباپنتین-اکسیر 400 میلی گرم
کپسول نوروپنتین 100 میلی گرم
کپسول نورولپتین 100 میلی گرم
کپسول گاباکس 100 میلی گرم
کپسول گاباتین 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین-رازک 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین-اکسیر 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین-الحاوی 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین رامین 100 میلی گرم
کپسول سیرنتین 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین دی پی 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین امین 100 میلی گرم
کپسول گاباکیم 100 میلی گرم
کپسول سیرنتین 300 میلی گرم
کپسول نوروپنتین 300 میلی گرم
کپسول نورولپتین 300 میلی گرم
کپسول گاباکس 300 میلی گرم
کپسول گاباتین 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین-رازک 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین-جالینوس 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین-اکسیر 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین-آریا 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین ام اچ دی 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین دی پی 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین امین 300 میلی گرم
کپسول گابالپت 300 میلی گرم
کپسول گاباکیم 300 میلی گرم
کپسول نوروپنتین 400 میلی گرم
کپسول نورولپتین 400 میلی گرم
کپسول گاباتین 400 میلی گرم
کپسول گاباپنتین-رازک 400 میلی گرم
کپسول نورونتین400 میلی گرم
کپسول نورونتین 300 میلی گرم
کپسول آپو گاباپنتین 300 میلی گرم
کپسول آپو گاباپنتین 100 میلی گرم
کپسول پی ام اس-گاباپنتین 100میلی گرم
کپسول پی ام اس-گاباپنتین 300میلی گرم
کپسول بایوپنتین 100 میلی گرم
کپسول بایوپنتین 400 میلی گرم
کپسول بایوپنتین 300 میلی گرم
کپسول نوپینتین 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین عبیدی 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین عبیدی 300 میلی گرم
قرص گابافورت 600 میلی گرم
قرص گابافورت 800 میلی گرم
کپسول نوپنتین 100 میلی گرم
کپسول اکتوپنتین 400 میلی گرم
کپسول اکتوپنتین 300 میلی گرم
کپسول اکتوپنتین 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین جالینوس 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین آریا 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین ریحانه 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین ریحانه 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین ریحانه 400 میلی گرم
کپسول نرویز اس تی پی 100 میلی گرم
کپسول نرویز اس تی پی 400 میلی گرم
کپسول نرویز اس تی پی 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین درسا 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین درسا 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتین شفا 100 میلی گرم
کپسول گاباپنتی شفا 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین مهبان 300 میلی گرم
کپسول گاباپنتین پورسینا 300 میلی گرم
Gabapentin available in Iran

Gabapentin available in Iran

Brand names
GABAPENTIN DP 400MG CAP
GABAPENTIN MHD 400MG CAP
GABAPENTIN-EXIR 400MG CAP
NEUROPENTIN 100MG CAP
NEUROLEPTIN 100MG CAP
GABAX 100MG CAP
GABATIN 100MG CAP
GABAPENTIN-RAZAK 100MG CAP
GABAPENTIN-EXIR 100MG CAP
GABAPENTIN-ALHAVI 100MG CAP
GABAPENTIN RAMIN 100MG CAP
Sirentin 100MG Capsule
GABAPENTIN DP 100MG CAP
GABAPENTIN AMIN 100MG CAP
GABAKIM 100MG CAP
SIRENTIN 300MG CAP
NEUROPENTIN 300MG CAP
NEUROLEPTIN 300MG CAP
GABAX 300MG CAP
GABATIN 300MG CAP
GABAPENTIN-RAZAK 300MG CAP
GABAPENTIN-JALINOUS 300MG CAP
GABAPENTIN-EXIR 300MG CAP
GABAPENTIN-ARYA 300MG CAP
GABAPENTIN MHD 300MG CAP
GABAPENTIN DP 300MG CAP
GABAPENTIN AMIN 300MG CAP
GABALEPT 300MG CAP
GABAKIM 300MG CAP
NEUROPENTIN 400MG CAP
NEUROLEPTIN 400MG CAP
GABATIN 400MG CAP
GABAPENTIN-RAZAK 400MG CAP
NEURONTIN Capsule 400 mg
NEURONTIN Capsule 300 mg
APO-GABAPENTIN Capsule 300 mg
APO-GABAPENTIN Capsule 100 mg
PMS-GABAPENTIN Capsule 100 mg
PMS-GABAPENTIN Capsule 300 mg
BIOPENTIN 100MG CAP
BIOPENTIN 400MG CAP
BIOPENTIN 300MG CAP
NOPAINTIN 300MG CAP
Gabapentin 100 - ABIDI CAP
Gabapentin 300 - ABIDI CAP
GABAFORT® 600MG TAB
GABAFORT® 800MG TAB
NOPAINTIN 100 MG CAP
ACTOPENTIN 400MG CAP
ACTOPENTIN 300MG CAP
ACTOPENTIN 100MG CAP
GABAPENTIN-JALINOUS® 100MG CAP
GABAPENTIN-ARYA 100MG CAP
GABAPENTIN REYHANEH 300 MG Cap
GABAPENTIN REYHANEH 100 MG Cap
GABAPENTIN REYHANEH 400 MG Cap
NERVIZ STP 100MG Capsule
NERVIZ STP 400MG Capsule
NERVIZ STP 300MG Capsule
GABAPENTIN DORSA 300 MG Cap
GABAPENTIN DORSA 100 MG Cap
GABAPENTIN-SHAFA 100 MG Capsule
GABAPENTIN-SHAFA 300 MG Capsule
GABAPENTIN MAHBAN 300 MG Cap
GABAPENTIN PURSINA 300 MG Capsule

چنانچه در خصوص "گاباپنتین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب