لتروزول

آنتی نئوپلاستیک
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

نام برند نام داروخانه تلفن آدرس تعداد مدت زمان ارائه
قرص لتراکس 2.5 میلی گرم حیان 03132235428 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خیابان شمس ابادی تعداد محدود 21 روز
قرص لتروفم 2.5 میلی گرم دکتر یوسفی 03153228900 اصفهان - شهرضا - شهر شهرضا- چهارراه مدرس تعداد نامحدود 63 روز
قرص لتروفم 2.5 میلی گرم دکتر جمالی نیا 06142429452 خوزستان - دزفول - بیمارستان بزرگ گنجویان - روبروی تیپ 2 زرهی - داروخانه دکتر جمالی نیا تعداد محدود 79 روز
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

لترزول چیست؟
لتروزول یک داروی هورمونی متعلق به دسته ی داروهای مهار کننده آنزیم آروماتاز است که امروزه در درمان سرطان های پستان بسیار پرکاربرد می باشد. همچنین این دارو در بعضی موقعیت ها ممکن است توسط متخصص زنان و ناباروری جهت القای تخمک گذاری نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان در بسیاری موارد ارتباط مستقیمی با تاثیر هورمون استروژن که یکی از هورمونهای زنانه می‌باشد، دارد.
لتروزول با مهار آنزیم هایی که نقش تبدیل کننده ی پیش ساز های هورمونی به استروژن را در بدن ایفا می کنند، منجر به کاهش رشد سلول های سرطانی می گردد. در نتیجه از پیشرفت یا عود مجدد و یا انتقال سرطان به سایر بخش‌های بدن جلوگیری می‌شود.
البته این دارو بیشتر در زنانی که مبتلا به سرطان پستان پس از یائسگی می باشند، تجویز میگردد تا از عود مجدد این بیماری جلوگیری نماید.
-لتروزول به صورت قرص خوراکی ۲۵ میلی گرم در بازار دارویی موجود است.

پیش از شروع مصرف لتروزول
-در صورت سابقه حساسیت به این دارو یا اجزای جانبی موجود در قرص (معمولاً اسامی آنها در بروشور دارو قید شده است.) پزشک را مطلع نمایید.
-چنانچه باردار یا شیرده می باشید یا هنوز یائسه نشده اید، حتما پزشک را در جریان قرار دهید زیرا مصرف این دارو برای شما توصیه نمی شود.
-در صورت سابقه ی مشکلات کلیوی،کبدی، پوکی استخوان و شکستگی استخوان به پزشک اطلاع دهید.
-مصرف این دارو در کودکان و افراد زیر ۱۸ سال مجاز نمی باشد.
-لیست کاملی از داروهای مصرفی خود در یک سال گذشته در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
-این دارو حاوی مقادیری لاکتوز می باشد در صورت حساسیت به لاکتوز (قند شیر )حتما پزشک را مطلع نمایید.

نحوه صحیح مصرف لتروزول
-این دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید. لتروزول معمولا به صورت یک قرص در روز تجویز می‌گردد.مصرف منظم و مداوم این دارو در بهبود روند درمان نقش بسزایی ایفا می نماید.
-مصرف قرص لتروزول با غذا تداخلی ندارد و می‌توانید آن را همراه یا بدون غذا یا همراه یک لیوان آب میل کنید.
-دوره درمان با این دارو معمولا طولانی می باشد لذا مصرف آن را تا زمانی که پزشک تجویز می نماید ادامه دهید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، بلافاصله نوبت فراموش شده رامصرف نمایید مگر اینکه کمتر از ۳ ساعت به زمان نوبت بعدی مانده باشد. در این صورت نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت قبلی را مطابق روال سابق مصرف کنید.

توصیه ها
-با وجود این که این دارو در دوران پس از یائسگی تجویز می‌گردد، با این حال امکان وقوع بارداری در برخی شرایط و برخی افراد وجود دارد. لذا توصیه های لازم را از پزشک دریافت نمایید تا در صورت نیاز ،روش پیشگیری از بارداری مناسبی را به شما توصیه نمایند.
-پیش از شروع و در مدت درمان با این دارو، لازم است تحت نظر پزشک باشید و وضعیت تراکم استخوان و آزمایشات بالینی مورد نیاز برای شما به صورت دوره ای و منظم انجام شود.
-مصرف دارو را حتی در صورت احساس بهبودی، بدون نظر پزشک قطع ننمایید.
-پیش از شروع و همزمان با مصرف این دارو، پایش سطح کلسترول خون لازم می باشد تا در صورت افزایش کلسترول خون، اقدامات درمانی لازم توسط پزشک انجام شود.

عوارض ناخواسته دارویی لتروزول
-با مصرف این دارو سطح هورمون استروژن در بدن کاهش می یابد که معمولا عوارض داروی لتروزول ناشی از این مسئله می باشد. به طور مثال علائمی مانند گرگرفتگی، ریزش مو یا خونریزی واژینال می‌تواند ناشی از کاهش سطح استروژن در بدن باشد.
-احساس درد در قفسه سینه، افزایش ضربان قلب، لرز، تب،تاری دید و خشکی دهان در موارد محدودی ممکن است روی دهد. در صورت احساس این علائم به پزشک خود مراجعه نمایید.
-در صورت بروز علائم حساسیت دارویی، ورم صورت و گلو، ورم بازو یا دست،زردی پوست و چشم ها، تهوع ادامه دار،کاهش اشتها، ادرار تیرهرنگ، قرمزی پوست و کهیر، خشک شدن پوست،لب و چشم‌ها و تب حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید تا توصیه های لازم به شما ارائه گردد.
-علائمی همچون گرگرفتگی، افزایش تعریق، درد استخوانی و مفصلی، خستگی و افزایش کلسترول خون در مدت مصرف این دارو شایع می باشد که جای نگرانی نیست و برای بهبود وضعیت می توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

دارو های هم گروه لتروزول

موارد مصرف لتروزول

لتروزول یکی از مهمترین داروهای هورمونی موجود در بازار دارویی است که جهت درمان و کنترل انواع سرطان پستان (پیشرفته، متاستاتیک پس از یائسگی )و القای تخمک گذاری در موارد خاص تجویز می گردد.
این دارو به عنوان خط اول درمان سرطان پستان در خانم های یائسه شناخته شده است و با نام تجاری femara معروف می باشد.
لتروزول در مواردی در ناباروری جهت القای تخمک گذاری در زنان مبتلا به سندروم تخمدان کیستیک نیز استفاده می‌شود. در این موارد درمان باید حتما تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد

مکانیسم اثر لتروزول

لتروزول از دسته داروهای آنتی استروژن مهارکننده یآروماتاز می باشد که با مهار آنزیمی، مانع از تبدیل آندروژن به استروژن میگردد. کاهش سطح استروژن در بدن منجر به کاهش رشد سلول های سرطانی وابسته به هورمون می گردد.

فارماکوکینتیک لتروزول

این دارو متابولیسم کبدی دارد و سوبسترایcyp2A6 وcyp3A4 می باشد.
لتروزول پس از مصرف خوراکی به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می شود. حدود ۶ درصد دارو بدون تغییر، از طریق ادرار دفع می‌شود و نیمه ی عمر دارو در حدود ۲ روز می باشد.

عوارض جانبی لتروزول

عوارض جانبی جدی:
-واکنش های حساسیتی، شوک آنافیلاکسی،اختلالات پوستی، استئوپروز، شکستگی استخوان، هایپرکلسترولمی، فشار خون بالا، آنژین، سکته قلبی، ترومبوآمبولی، سکته مغزی و سرطان آندومتر رحم
عوارض شایع:
-ادم،گر گرفتگی، درد مفصلی، خستگی و ضعف، سردرد، سرگیجه، هایپرکلسترولمی، تعریق بیش از حد، درد استخوانی، درد عصبی -عضلانی، پوکی استخوان، شکستگی استخوان، تعریق شبانه، سرفه، افزایش وزن، یبوست، تهوع و استفراغ
تداخلات دارویی:
-لتروزول یک مهارکننده ی آروماتاز می باشد. لذا می تواند با سایر داروهای هورمونی تداخلات ایجاد نماید.

هشدار ها لتروزول

-در صورتی که دارو جهت درمان ناباروری در مبتلایان به سندروم تخمدان کیستیک استفاده می شود، لازم است حتما درمان تحت نظر پزشک متخصص زنان و ناباروری انجام گیرد و حداکثر تا ۵ سیکل درمانی می‌توان آن را ادامه داد. همچنین درمان سندروم تخمدان کیستیک در کنار این پروسه باید ادامه داشته باشد و لازم است پیش از شروع درمان، تست بارداری و اندازه گیری سطح خونی پروژستین انجام شود.
-مصرف این دارو موجب کاهش تراکم استخوان می‌شود. لذا وضعیت تراکم استخوان بیمار پیش از شروع درمان بررسی گردد و درمان و پیشگیری های لازم برای پوکی استخوان آغاز شود.
-مصرف لتروزول ممکن است موجب افزایش کلسترول خون گردد. لذا وضعیت کلسترول خون بیمار به صورت دوره ای چک شود و در صورت نیاز داروهای آنتی هایپر لیپیدمی تجویز گردد.
- در مدت درمان با این دارو شیردهی ممنوع می باشد و حداقل تا سه هفته پس از پایان درمان نباید شیردهی صورت گیرد.
-پیش از شروع درمان، تست بارداری حتما انجام شود و از عدم بارداری بیمار اطمینان حاصل شود.
-با توجه به اینکه این دارو ممکن است موجب سرگیجه خستگی و خواب آلودگی شود، به بیمار توصیه های لازم جهت احتیاط در مورد رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به دقت و سرعت عمل دارند ارائه شود.

توصیه های دارویی لتروزول

منع مصرف همزمان یا ترجیحا استفاده داروی جایگزین:
استرادیول (مانند داروهای ضد بارداری خوراکی،استروژنهای کونژوگه، استروژن های استریفیه شده)،اتینیل استرادیول، مسترانول ، تاموکسیفن،DHEA و متادون

دارو های هم گروه لتروزول

D :
Use in LIFE-THREATENING emergencies when no safer drug available. Positive evidence of human fetal risk.

Lactation: not known if excreted in breast milk (for post-menopausal women)
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01922

گلوریپا داروسازی عبیدی اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info فروشگاه دارویاب آموزش تکنسین دارویی اصفهان
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب