پرگابالین

داروهای ضد صرع
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

نام برند نام داروخانه تلفن آدرس تعداد مدت زمان ارائه
کپسول لایریکا 75 میلی گرم (لیریکا) دکتر یوسفی 03153228900 اصفهان - شهرضا - شهر شهرضا- چهارراه مدرس تعداد نامحدود 28 روز
کپسول پرگابالین سبحان 50 میلی گرم ايران 03132238064 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خيابان استانداري ابتدای خيابان فرشادي تعداد نامحدود 9 روز
کپسول لایریور 75 میلی گرم ايران 03132238064 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خيابان استانداري ابتدای خيابان فرشادي تعداد محدود 9 روز
کپسول لایریکا 75 میلی گرم (لیریکا) ايران 03132238064 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خيابان استانداري ابتدای خيابان فرشادي تعداد نامحدود 77 روز
کپسول لایریکا 75 میلی گرم (لیریکا) دکتر سلطانی 03132200213 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خیابان فردوسی - جنب کوی بهشت تعداد محدود 78 روز
کپسول لایریور 75 میلی گرم دکتر سلطانی 03132200213 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خیابان فردوسی - جنب کوی بهشت تعداد محدود 38 روز
کپسول لایریکا 75 میلی گرم (لیریکا) حیان 03132235428 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خیابان شمس ابادی تعداد محدود 43 روز
کپسول لایریکا 75 میلی گرم (لیریکا) دکتر عازم 02146024363 تهران - تهران - تهران - اتوبان همت - غرب میدان دریاچه بلوار جوزانی غربی - بلوار طبیعت - مجتمع تجاری مسکونی لبخند داروخانه دکتر عازم تعداد محدود 6 روز
کپسول لایریکا 75 میلی گرم (لیریکا) دکتر جمالی نیا 06142429452 خوزستان - دزفول - بیمارستان بزرگ گنجویان - روبروی تیپ 2 زرهی - داروخانه دکتر جمالی نیا تعداد نامحدود 79 روز
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

پرگابالین چیست؟
داروی پرگابالین متعلق به گروه داروهای ضد صرع است با این وجود برای درمان مشکلات دیگری نیز تجویز می شود.

Pregabalin-پرگابالین
( کپسول نوریکا محصول شرکت تهران شیمی )

این دارو خط اول درمان نوعی صرع به نام صرع پارشیال(ناحیه ای) می باشد.در این بیماری حملات تشنج کوتاه مدت در اثر اختلال جریان الکتریکی سلول های یک سمت مغز رخ می دهد.از این رو علائم نیز در بخشی از بدن بروز می کند.پره گابالین با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج استفاده می شود.
پرگابالین همچنین در درمان دردهای مزمن ناشی از آسیب عصبی نیز تجویز می شود .این نوع درد که به درد نوروپاتیک معروف است می تواند علل مختلفی مانند دیابت و یا زونا داشته باشد.
مورد دیگر مصرف پرگابالین در درمان علائم اختلالات اضطرابی ،خصوصا در افرادی که به داروهای دیگر درمان کننده ی این اختلال پاسخ نداده اند می باشد.


پیش از مصرف پرگابالین
_مصرف این دارو در افراد زیر ۱۸ سال تنها با نظر پزشک متخصص و در صورت لزوم توصیه می شود.
_در صورت بارداری یا اقدام به بارداری ،شیردهی،مشکلات کلیوی،قلبی و حساسیت دارویی پزشک خودرا مطلع کنید.
_اگر اخیرا از الکل یا داروهایی که ایجاد وابستگی میکنند(مانند ضد درد ها،آرامبخش ها و سایر داروهای اعصاب استفاده کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.


نحوه مصرف پرگابالین
مقدار‌مصرف روزانه ی پرگابالین ممکن است در هر فرد متفاوت باشد که توسط پزشک تعیین می شود لذا دارو را دقیقا طبق دستور پزشک و به طور منظم مصرف نمایید.
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و مسائل خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.کپسول را بصورت کامل با یک لیوان آب ببلعید و از بازکردن یا جویدن آن بپرهیزید.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.
_این دارو به صورت کپسول در مقدار های متفاوت (دوز)از ۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم موجود است در نتیجه هنگام دریافت نسخه ی جدید،دوز کپسول را چک بفرمایید و سوالات خودرا از داروسازتان بپرسید.
_در صورتی که فرم خوراکی مایع برای شما تجویز گردیده است ،مقدار مصرف در هر نوبت را با سرنگ مخصوص به طور دقیق اندازه گیری نمایید و در مورد نحوه مصرف و اندازه گیری ،با داروساز خود مشورت نمایید.


توصیه های پرگابالین
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-به دليل عوارض ناشي از اين دارو براي جنين ،درصورتي كه قصد بارداري يا شك به بارداري داريد حتما پزشك خود را جهت تغيير دارو مطلع سازيد و در زمان مصرف اين دارو از روش مناسب جهت پيشگيري از بارداري استفاده نماييد
-در ابتداي شروع درمان بيماري صرع با پرگابالین ممكن است تعداد يا نوع حملات تشنج كمي تغيير كند اما نگران نباشيد زيرا به مرور اين مشكل برطرف مي شود.لذا احتياطات لازم را رعايت كنيد و با پزشك خود در تماس باشيد.
-رانندگی برای بیماران مبتلا به صرع مناسب نمی باشد اما در صورتی که در مدت یک سال تشنجی رخ نداده باشد، می توان با نظر پزشک و با احتیاط ، مجددا شروع به رانندگی نمود. با این حال در صورتی که رانندگی می کنید باید حواستان به زمان مصرف داروها و خواب آلودگی ناشی از آنها باشد.


عوارض شایع پرگابالین
_احساس سرگیجه،خواب آلودگی،تاری دید یا دوبینی از عوارض این دارو میباشد لذا تا برطرف نشدن اثر دارو از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند خودداری نمایید.
_برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
_خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو میباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
_در صورت احساس تهوع ناشی از مصرف این دارو ،مصرف غذاهای سبک و ساده و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه این مشکل را برطرف می سازد.
_تغییرات گوارشی مانند یبوست و اسهال ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد.
در صورت یبوست یک رژیم مناسب غذایی سرشار از فیبر و مصرف مایعات به مقدار مناسب و در مورد اسهال نیز مصرف مایعات به مقدار کافی موثر می باشد.
-افزايش وزن نيز از عوارضي مي باشد كه ذهن بيماران مصرف كننده را مشغول مي كند.اما در صورت رعايت يك رژيم غذايي مناسب و داشتن فعاليت بدني متناسب با وزنتان جاي نگراني در اين مورد وجود ندارد.
_در صورت تغییر خلق و خو ،عفونت دستگاه تنفسی ،بی خوابی ،احساس لرزش و هرگونه مشکلات در مدت درمان با این دارو ،با پزشک خود صحبت کنید.
_در صورت بروز علائم حساسیت مانند تنگی نفس،ورم صورت،زبان یا لب ها ،گلودرد و ... فورا به پزشک خود اطلاع دهید .

عارضه ای نادر اما مهم
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم و. بروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

Reference: https://www.drugs.com/mtm

دارو های هم گروه پرگابالین

موارد مصرف پرگابالین

ضد تشنج.
الف- درمان تشنج پارشیال با یا بدون ژنرالیزاسیون ثانویه
دوز اولیه 150mg روزانه می باشد و سپس پس از 1 هفته با وجه به رسپانس دوز تا 300mg روزانه افزایش می یابد. ماکزیمم دوز مصرفی 600mg در روز می باشد.

ب- درمان اختلال اضطراب ژنرالیزه
دوز اولیه 150mg روزانه می باشد و سپس با اینتروال های 1 هفته ای افزایش 150mg تا ماکزیمم دوز مصرفی 600mg در روز امکان پذیر می باشد.

ج- درمان درد نوروپاتیک
دوز اولیه 150mg روزانه می باشد و سپس با اینتروال های 1 هفته ای افزایش 150mg تا ماکزیمم دوز مصرفی 600mg در روز امکان پذیر می باشد.

مکانیسم اثر پرگابالین

پرگابالین از طریق بایدینگ به ساب یونیت α2σ کانال های کلسیم وابسته به ولتاژ در CNS سبب کاهش ریلیز ماده P، گلوتامات، نورآدرنالین می شود.

فارماکوکینتیک پرگابالین

داروبعد از تجویز خوراکی سریعا جذب می شود( فراهم زیستی خوراکی حدود 90%). دارو به پروتئین های پلاسما متصل نمی شود. نیمه عمر دارو حدود 6.3 ساعت می باشد.

عوارض جانبی پرگابالین

سرگیجه، خواب آلودگی، تاری دید، دوبینی، افزایش اشتها، افزایش وزن، خشکی دهان، یبوست، گیجی، کاهش میل جنسی، اختلالات نعوظ، آتاکسی، ترمور، خستگی، ادم، اختلال توجه، مشکل در تطابق.

تداخلات دارویی پرگابالین

مصرف همزمان این دارو اوپیوئیدها، بنزودیازپین ها، باربیتورات ها سبب تشدید اثرات دپرسیون این دارو روی CNS می شود.

هشدار ها پرگابالین

اقتباس اطلاعات دارویاب جهت موارد تجاری ممنوع می باشد.

دارو های هم گروه پرگابالین

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.

Lactation: Unknown if excreted in milk; not recommended
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
09417
07928
15775
12199
15311
09628
15566
08525
14295
08526
07239
15567

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
کپسول پرگابالین سبحان 75 میلی گرم
کپسول پرگابایوکس 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین سبحان 50 میلی گرم
کپسول پرگابایوکس 50 میلی گرم
کپسول پرگابایوکس 300 میلی گرم
کپسول پرگابالین سبحان 200 میلی گرم
کپسول پرگابالین سبحان 150 میلی گرم
کپسول پرگابایوکس 150 میلی گرم
کپسول پرگابالین سبحان 100 میلی گرم
کپسول پرگابایوکس 100 میلی گرم
کپسول لایریکا 300 میلی گرم (لیریکا)
کپسول لایریکا 150 میلی گرم (لیریکا)
کپسول لایریکا 75 میلی گرم (لیریکا)
کپسول گاباپرل 300 میلی گرم
کپسول گاباپرل 150 میلی گرم
کپسول گاباپرل 100میلی گرم
کپسول گاباپرل 75 میلی گرم
کپسول ژینکس 75 میلی گرم (جینکس)
کپسول گاباترانس 300 میلی گرم
کپسول گاباترانس 200 میلی گرم
کپسول گاباترانس 100 میلی گرم
کپسول پرگابالین ایران دارو 100میلی گرم
کپسول پرگابالین ایران دارو 150میلی گرم
کپسول پرگابالین ایران دارو 300 میلی گرم
کپسول پرگابالین ایران دارو 50 میلی گرم
کپسول پرگابالین ایران دارو 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین امین 100 میلی گرم (پرگاسول)
کپسول پرگابالین امین 150 میلی گرم (پرگاسول)
کپسول پرگابالین امین 200 میلی گرم (پرگاسول)
کپسول پرگابالین امین 50 میلی گرم (پرگاسول)
کپسول پرگابالین امین 75 میلی گرم (پرگاسول)
کپسول پرگابالین-حکیم 150 میلی گرم
کپسول پرگابالین-حکیم 300 میلی گرم
کپسول پرگابالین-حکیم 50 میلی گرم
کپسول پرگابالین اسوه 100 میلی گرم
کپسول پرگابالین اسوه 150 میلی گرم
کپسول پرگابالین اسوه 50 میلی گرم
کپسول نوریکا 150 میلی گرم
کپسول نوریکا 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین رامین 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین رامین 150 میلی گرم
کپسول پرگابالین جالینوس 225 میلی گرم
کپسول پرگابالین جالینوس 100 میلی گرم
کپسول پرگابالین جالینوس 150 میلی گرم
کپسول پرگابالین جالینوس 200 میلی گرم
کپسول پرگابالین جالینوس 300 میلی گرم
کپسول پرگابالین جالینوس 50 میلی گرم
کپسول پرگابالین جالینوس 75 میلی گرم
کپسول لایریور 50 میلی گرم
کپسول لایریور 75 میلی گرم
کپسول لایریور 150 میلی گرم
کپسول لایریور 100 میلی گرم
کپسول پرگابالین تولید دارو 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین تولید دارو 150 میلی گرم
کپسول پرگابالین فندا 100 میلی گرم
کپسول پرگابالین فندا 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین فندا 150 میلی گرم
کپسول پرگابالین لقمان 100 میلی گرم
کپسول پرگابالین رازک 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین ثنامد 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین لقمان 50 میلی گرم
کپسول پرگابالین لقمان 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین شهر دارو 75 میلی گرم
کپسول پرگابالین شهر دارو 300 میلی گرم
کپسول پرگابالین شهر دارو 100 میلی گرم
کپسول پرگابالین شهر دارو 50 میلی گرم
کپسول پرگابالین شهر دارو 150 میلی گرم
کپسول پرگابالین-حکیم 75 میلی گرم
کپسول پرگابین 150 میلی گرم
کپسول کوئیژیل 75 میلی گرم
کپسول پرگابین 75 میلی گرم
کپسول کوئیژیل 50 میلی گرم
کپسول کوئیژیل 100 میلی گرم
کپسول ژینکس 100 میلی گرم (جینکس)
کپسول لایریور 225 میلی گرم
Pregabalin available in Iran

Pregabalin available in Iran

Brand names
PREGABALIN SOBHAN 75MG CAP
PREGABIOX 75MG CAP
PREGABALIN SOBHAN 50MG CAP
PREGABIOX 50MG CAP
PREGABIOX 300MG CAP
PREGABALIN SOBHAN 200MG CAP
PREGABALIN SOBHAN 150MG CAP
PREGABIOX 150MG CAP
PREGABALIN SOBHAN 100MG CAP
PREGABIOX 100MG CAP
LYRICA Capsule 300 mg
LYRICA Capsule 150 mg
LYRICA Capsule 75 mg
Gabaprel 300 Capsule
GABAPREL 150MG CAP
GABAPREL 100MG CAP
GABAPREL 75MG CAP
GEANEX 75MG CAP
GABATRANS 300MG CAP
GABATRANS 200MG CAP
GABATRANS 100MG CAP
PREGABALIN IRAN DARU 100 MG CAP
PREGABALIN IRAN DARU 150 MG CAP
PREGABALIN IRAN DARU 300 MG CAP
PREGABALIN IRAN DARU 50 MG CAP
PREGABALIN IRAN DARU 75 MG CAP
PREGABALIN AMIN (PREGASOL) 100MG CAP
PREGABALIN AMIN (PREGASOL) 150MG CAP
PREGABALIN AMIN (PREGASOL) 200MG CAP
PREGABALIN AMIN (PREGASOL) 50MG CAP
PREGABALIN AMIN (PREGASOL) 75MG CAP
PREGABALIN-HAKIM 150MG CAP
PREGABALIN-HAKIM 300MG CAP
PREGABALIN-HAKIM 50MG CAP
PREGABALIN OSVEH 100MG CAP
PREGABALIN OSVE 150MG CAP
PREGABALIN OSVE 50MG CAP
NEURICA® 150MG CAP
NEURICA® 75MG CAP
PREGABALIN RAMIN 75MG CAP
PREGABALIN RAMIN 150MG CAP
PREGABALIN-JALINOUS® 225MG CAP
PREGABALIN-JALINOUS® 100MG CAP
PREGABALIN-JALINOUS® 150MG CAP
PREGABALIN-JALINOUS® 200MG CAP
PREGABALIN-JALINOUS® 300MG CAP
PREGABALIN-JALINOUS® 50MG CAP
PREGABALIN-JALINOUS® 75MG CAP
LYRIVER 50MG Capsule
LYRIVER 75MG Capsule
LYRIVER 150MG Capsule
LYRIVER 100MG Capsule
PREGABALIN TOLIDAROU 75 MG Cap
PREGABALIN TOLIDAROU 150 MG Cap
PREGABALIN FANDA 100MG Capsule
PREGABALIN FANDA 75MG Capsule
PREGABALIN FANDA 150MG Capsule
PREGABALIN LOGHMAN 100 MG Cap
PREGABALIN RAZAK 75 MG Capsule
PREGABALIN SANA MED 75 MG Capsule
PREGABALIN LOGHMAN 50 MG Cap
PREGABALIN LOGHMAN 75 MG Cap
PREGABALIN SHAHRDAROU 75 MG Capsule
PREGABALIN SHAHRDAROU 300 MG Capsule
PREGABALIN SHAHRDAROU 100 MG Capsule
PREGABALIN SHAHRDAROU 50 MG Capsule
PREGABALIN SHAHRDAROU 150 MG Capsule
PREGABALIN-HAKIM 75MG CAP
PREGABIN 150 MG Capsule
QUIGIL 75 MG Capsule
PREGABIN 75 MG Capsule
QUIGIL 50 MG Capsule
QUIGIL 100 MG Capsule
GEANEX 100MG CAP
LYRIVER 225MG Capsule
گلوریپا داروسازی عبیدی فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب